• Smernica o prijímaní detí na predprimárne vzdelávanie do MŠ Hruštín
         

        Organizácia

        Materská škola

        IČO

        37814036

        Obec a PSČ

        Hruštín 029 52

        Ulica a číslo

        Pod Brehom 207

        Štát

        Slovenská republika

        Právna forma

        rozpočtová organizácia

        Štatutárny orgán

        Mgr. Očkajáková Marcela
        riaditeľka MŠ

        Prerokované v pedagogickej
        rade

         

        Účinnosť od

         

        zodpovední

        všetci pedag.zamestnanci

         

         

        dňa

        funkcia

        Meno

        podpis

        vypracovala

        29.3.2024

        riaditeľka

        Mgr. Očkajáková
        Marcela

         

        schválila

         

         

         

         

         

         

        Zmeny v smernici sa uskutočňujú formou číslovaných písomných dodatkov, ktoré tvoria súčasť tejto internej smernice.

        Článok 1
        Úvodné ustanovenia

        Riaditeľka Materskej školy Hruštín, Pod Brehom 207, 029 52 Hruštín v zmysle zákona č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky MŠ SR č.541/2021 Z.z. o materskej škole vydáva Internú smernicu o prijímaní detí do materskej školy. V tejto smernici sú spracované pravidlá organizácie zápisu, kritéria prijímania detí na predprimárne vzdelávanie v materskej škole a pravidlá úhrady mesačného príspevku za jeho pobyt v škole.


        Článok 2
        Všeobecné ustanovenia

        1.  Termín podávania žiadostí  o prijatie dieťaťa do MŠ na nasledujúci školský rok určí riaditeľka školy v zmysle platných právnych predpisov v čase  od 1. mája do  30. mája. Konkrétny termín (konkrétne dni, prípadne aj časové rozpätie v rámci jednotlivých dní) a miesto podávania žiadostí určí a zverejní riaditeľka MŠ po dohode so zriaďovateľom na budove  MŠ alebo na inom verejne dostupnom mieste, vrátane webového sídla materskej školy. Zároveň zverejní aj podmienky prijímania detí do MŠ .

        2. Žiadosť a ostatné potrebné tlačivá si zákonný zástupca stiahne z webového sídla MŠ Hruštín www.mshrustin.edupage.org , tlačivá budú tiež k dispozícii v dolných triedach MŠ (2.tr., 4.tr.). V určenom termíne zákonný zástupca žiadosť odovzdá učiteľke v dolných triedach, ktorá po kontrole údajov prevezme tlačivo a zaeviduje prevzatie do prideleného zošita (meno rodiča, dátum prevzatia žiadosti, svoj podpis). Škola akceptuje a prevezme od zákonných zástupcov  a následne zaeviduje aj akúkoľvek podobu žiadosti o prijatie dieťaťa do MŠ, nielen predloženú na tlačive vytvorenom materskou školou a zverejnenou na webovom sídle školy.

        3.  Podľa § 11 ods. 6  školského zákona MŠ získava a spracúva na účely výchovy a vzdelávania:

        1. osobné údaje o dieťati v rozsahu:
        • meno, priezvisko a rodné priezvisko (je žiaduce, aby bolo uvedené v tvare totožnom ako na rodnom liste),
        • dátum a miesto narodenia,
        • adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
        • rodné číslo,
        • štátna príslušnosť,
        • národnosť,
        • materinský jazyk.
        1. osobné údaje o zákonných zástupcov dieťaťa v rozsahu:
        • titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
        • adresa bydliska a druh pobytu,
        • kontakt na účely komunikácie.

        4. Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku. Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta v danom roku, je predprimárne vzdelávanie povinné.

        5.  Do MŠ možno prijať aj dieťa od dvoch rokov veku, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné podmienky, ako napr. dieťa zvláda kultúrno-hygienické návyky, škola má voľnú kapacitu a bolo vyhovené všetkým žiadostiam zákonných zástupcov detí starších ako tri roky.

        6.  Prednostne sa do MŠ prijíma dieťa:

        - ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta stanoveného roku a je preň predprimárne vzdelávanie povinné,

        - deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, t. j. deti ktoré dovŕšia 4 roky do 31. augusta príslušného kalendárneho roka (podľa § 59b ods. 2 školského zákona, ak ide o dieťa, ktoré má právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie - dieťa ktoré dovŕši 4 roky veku do 31. augusta príslušného kalendárneho roka vrátane, zákonný zástupca podáva žiadosť o prijatie dieťaťa do spádovej materskej školy podľa miesta trvalého pobytu dieťaťa),

        - dieťa od troch rokov veku.

        Okrem týchto zákonných podmienok riaditeľka MŠ určila ostatné podmienky prijímania detí:

        - ktoré dovŕšia vek 3 roky,

        - ktorým nebolo vyhovené predchádzajúci šk.rok na základe podanej žiadosti, 

        - deti, ktoré už nemajú mladšieho súrodenca,

        - deti, ktorých súrodenec navštevuje MŠ,

        - deti zamestnaných oboch rodičov,

        - ktoré majú osvojené základné hygienické a samoobslužné návyky a sú primerane samostatné (nemá plienku, cumeľ, samostatne sa naje lyžicou, používa WC, oblečie si základné časti odevu, obuje sa).

        7.  Podľa § 144a školského zákona účinného od 1. januára 2022 na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

        - jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičv na právne úkony bola obmedzená.  Túto skutočnosť preukáže rodič neoverenou kópiou rozhodnutia súdu,

        - jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísaťTúto skutočnosť preukáže rodič potvrdením od všeobecného lekára pre zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať, alebo

        - vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa. Túto skutočnosť  preukáže rodič  písomným vyhlásením podľa prílohy č. 1.

        8. Zákonní zástupcovia sa môžu dohodnúť, že rozhodnutie sa doručí iba jednému zákonnému zástupcovi, ak písomné vyhlásenie o tejto skutočnosti doručia/predložia riaditeľke MŠ (príloha č. 2).

        Článok 3
        Postup pri prijímaní detí do materskej školy

        1. Deti sa do MŠ prijímajú na základe žiadosti o prijatie podanej jeho zákonným zástupcom spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní (príloha č.3, 4). Neabsolvovanie povinných očkovaní nie je ale dôvodom na neprijatie dieťaťa do materskej školy.

        2. Riaditeľka MŠ vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie najneskôr do konca júna kalendárneho roka, keď bola podaná žiadosť. Riaditeľka má však právo s rozhodnutím o prijatí niektorých detí počkať do konca augusta (potrebné počkať na prípad uprednostnenia prijatia).

        3. S účinnosťou od 1. januára 2022 riaditeľ každej školy, rozhoduje podľa Správneho poriadku (§ 38 ods. 4 zákona č. 596/2003 Z. z.). Podrobnosti o vydávaní rozhodnutí vo veciach podľa § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sú uvedené v materiáli „Manuál Predprimárne vzdelávanie detí“, ktorý je dostupný na https://www.minedu.sk/manual-predprimarne-vzdelavanie/

        4. Riaditeľka MŠ do 15. júla zašle zoznam detí prijatých na povinné predprimárne vzdelávanie obci, v ktorej majú trvalý pobyt. Zoznam obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu prijatého dieťaťa (príloha č.5).

        5.  Podľa § 144a školského zákona v znení účinnom od 1. januára 2022 sa rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa (ďalej len „rozhodnutie“) na predprimárne vzdelávanie do materskej školy doručuje obom zákonným zástupcom dieťaťa. Riaditeľka materskej školy doručí rozhodnutie iba jednému zákonnému zástupcovi len
        v prípade, ak:

        • jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa,
        • jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa,
        • spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená,
        • sa tak zákonní zástupcovia dohodli a túto dohodu deklarovali písomným vyhlásením,
        • sa tak zákonní zástupcovia dohodli a túto dohodu deklarovali písomným vyhlásením podľa § 144a ods. 4 školského zákona, ktorú doručili riaditeľke školy (príloha č. 2)

        6.  Dieťa sa neprijíma do MŠ opakovane každý školský rok. Prijatie dieťaťa platí až do času, kým nezačne plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, alebo pokým zákonný zástupca neoznámi riaditeľke MŠ, že dieťa nebude navštevovať materskú školu, alebo dovtedy, kým riaditeľka nerozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

        7.   Ak je počet detí prihlásených do MŠ k začiatku nasledujúceho školského roka vyšší, ako možno prijať, riaditeľka berie do úvahy:

        • kapacitné možnosti MŠ,
        • zákonné podmienky ustanovené v § 59 ods.1 a 2 školského zákona,
        • ostatné podmienky prijímania, ktoré stanovila riaditeľka po súhlase pedagogickej rady,
        • ustanovenie § 28 ods. 9 školského zákona o najvyššom počte detí v triedach v závislosti od veku, ktoré je nasledovné:

        a) 18 v triede pre deti vo veku dva roky až tri roky,

        b) 20 v triede pre deti vo veku tri roky až štyri roky,

        c) 21 v triede pre deti vo veku štyri roky až päť rokov,

        d) 22 v triede pre deti vo veku päť rokov až šesť rokov,

        e) 21 v triede pre deti vo veku dva roky až šesť rokov.

        • môže prijať vyšší počet detí do triedy navýšený o tri deti v prípadoch ustanovených
          v § 28 ods. 10 školského zákona:

        a) pri zmene trvalého pobytu dieťaťa – aby sa umožnilo pri presťahovaní sa rodiny počas školského roku zabezpečiť najmä plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole aj v mieste nového bydliska,

        b) pri zaradení dieťaťa len na adaptačný pobyt alebo len na diagnostický pobyt v materskej škole – ide len o dočasné prijatie vyššieho počtu detí, ktoré sa skončí po uplynutí adaptačného alebo diagnostického pobytu predmetného dieťaťa,

        c) pri pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole – s cieľom vytvoriť možnosť, aby dieťa, ktorého rodičia sa „na poslednú chvíľu“ rozhodli požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, mohlo pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v pôvodnej materskej škole,

        d) pri zvýšenom záujme zákonných zástupcov detí o výchovu a vzdelávanie v materskej škole – najmä vo vzťahu k deťom, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.

        8. V zmysle § 24 ods.6 – 8 zákona č.355/2007 Z.z. o materskej škole môžu byť umiestnené len deti:

        - zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve (zdravé),

        - neprejavujúce príznaky prenosného ochorenia,

        - ktoré nemajú nariadené karanténne opatrenia.

        9. Deti musia dosahovať požadovanú úroveň v oblasti hygienických návykov a sebaobsluhy (používanie WC – žiadne plienky, samostatnosť pri obliekaní a stravovaní).

        10. Riaditeľka môže pri prijímaní detí do MŠ uprednostniť deti, ktorých zákonní zástupcovia opakovane podali žiadosť o prijatie do MŠ.

        Článok 4
        Rozhodovanie riaditeľky MŠ

        1.  Riaditeľka materskej školy  podľa § 5 ods. 14 zákona č. 596/2003 Z. z. rozhoduje o:

        a) prijatí dieťaťa do materskej školy,

        b) prijatí dieťaťa na adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt,

        c) prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy,

        d) oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie,

        e)povolení individuálneho vzdelávania dieťaťa, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie,

        f) pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania,

        g) predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie,

        h) určení príspevku zákonného zástupcu dieťaťa na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie.

        2. Riaditeľka MŠ zriadenej obcou pri rozhodovaní o veciach podľa § 5 ods. 14 písm. a) až g) zákona č. 596/2003 Z. z. postupuje podľa Správneho poriadku.

        3.  Vo veciach, v ktorých v prvom stupni rozhodla riaditeľka materskej školy zriadenej obcou, rozhoduje v druhom stupni obec, ktorá je zriaďovateľom príslušnej materskej školy (§ 6 ods. 25 zákona č. 596/2003 Z. z.“)

        4.V nadväznosti na rozhodovanie podľa správneho poriadku riaditeľka postupuje
        v správnom konaní podľa príslušných ustanovení tohto právneho predpisu, a to najmä:

        - doručovaní do vlastných rúk a do elektronickej schránky (§ 24 až 25a Správneho poriadku),

        - rozhodnutí a náležitostiach rozhodnutia (§ 46 a 47 Správneho poriadku),

        - lehotách na rozhodnutie (§ 49 Správneho poriadku),

        - oznámení rozhodnutia (§ 51 Správneho poriadku),

        - právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutia (§ 52 Správneho poriadku),

        - odvolacom konaní, vrátane procesu autoremedúry (§ 53 až 61 Správneho poriadku),

        - obnove konania (§ 62 až 64 Správneho poriadku),

        - preskúmaní rozhodnutia mimo odvolacieho konania (§ 65 až 68 Správneho poriadku).

        5. Podľa § 5 zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní v znení neskorších predpisov sa na rozhodnutiach používa odtlačok okrúhlej úradnej pečiatky so štátnym znakom s priemerom 36 mm, po obvode kruhu okolo štátneho znaku je označenie školy ktorá rozhodnutie vydala.

        6.  Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ môže vydať riaditeľka podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody, teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa. Ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu, vtedy riaditeľka rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa aj na základe žiadosti zákonného zástupcu (príloha č.6).

        7.  V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy môže riaditeľka MŠ na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku prijať iné dieťa, pričom v rozhodnutí o prijatí uvedie, že toto dieťa prijíma na čas od DD. MM. RRRR do DD. MM. RRRR. Čas „do“ musí byť totožný s časom prerušenia dochádzky iného dieťaťa, uvedeným na rozhodnutí o prerušení jeho dochádzky do MŠ.

        8. Rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania nemožno, ak ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné aj v prípade, ak pôjde o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania.

        9. Riaditeľka najskôr písomne oboznámi zákonného zástupcu v prípade porušovania niektorých pravidiel MŠ, ktoré by mohli byť dôvodom na ukončenie dochádzky dieťaťa do MŠ zo strany riaditeľky:

        a) dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,

        b) zákonný zástupca dieťaťa opakovane porušuje podmienky predprimárneho vzdelávania svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

        c) zákonný zástupca neposkytne materskej škole pravdivé informácie o zdravotnej spôsobilosti svojho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na výchovu a vzdelávanie jeho dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,

        d) zákonný zástupca neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa a ostatných detí zúčastňujúcich sa na predprimárnom vzdelávaní,

        e) zákonný zástupca odmietne s dieťaťom absolvovať odborné vyšetrenia, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťa podľa § 108 ods. 1 školského zákona,

        f) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár špecialista,

        g) predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie.

        10. Riaditeľka školy rozhoduje aj o zaradení dieťaťa na adaptačný a diagnostický pobyt v MŠ, určuje po prerokovaní so zákonným zástupcom dieťaťa dĺžku jeho adaptačného alebo diagnostického pobytu, ktorý je zameraný na jeho postupnú socializáciu a diagnostikovanie.


        Článok 5
        Dieťa so ŠVVP

        1. Ak sa do materskej školy prijíma dieťa so ŠVVP, zákonný zástupca k žiadosti predloží:

        - potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast,

        - vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a

        - odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

        Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, ako aj z odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast má byť jednoznačné, či odporúčajú prijatie tohto dieťaťa so ŠVVP:

        - do „bežnej“ materskej školy a zaradenie do triedy spolu s ostatnými deťmi,

        - do „bežnej“ materskej školy a jeho zaradenie do špeciálnej triedy alebo

        - do materskej školy pre deti so ŠVVP.

        2. Prijímanie detí so ŠVVP do „bežnej“ materskej školy je možné, avšak školský zákon to neustanovuje ako povinnosť. Riaditeľka MŠ pred svojim rozhodnutím o prijatí dieťaťa so ŠVVP zváži:

        - či má vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne atď.) na prijatie tohoto dieťaťa alebo

        - bude schopná tieto podmienky dodatočne, v spolupráci so zriaďovateľom vytvoriť.

        3. Rodičia  sú povinní informovať materskú školu o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa [§ 144 ods. 7 písm. d) školského zákona].

        4. V prípade, že rodič nebude MŠ informovať o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo o iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu riaditeľka pristúpi
        k vydaniu rozhodnutia:

        • prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy z podnetu riaditeľky, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, alebo
        • o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové ale napr. aj materiálno-technické), poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.

        5.  Zaznamenávať všetku komunikáciu so zákonnými zástupcami dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami písomne a riadne evidovať v osobnom spise, pre potrebu ochrany seba i učiteliek a všetkých detí, ktoré sa zúčastňujú na predprimárnom vzdelávaní
        v materskej škole.

        6.  Ak bude dieťa do MŠ prijaté na adaptačný, resp. diagnostický pobyt (t.j. na dobu určitú), po jeho ukončení predkladá zákonný zástupca dieťaťa novú žiadosť a následne vydá riaditeľka MŠ nové rozhodnutie o prijatí do MŠ.

        Článok 6

        Povinné predprimárne vzdelávanie

        1.  Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.

        2.  Ak zákonný zástupca neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania nedbá o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania.

        3.  Predškolák môže byť neprítomný na vyučovaní po dobu 5, v prípade pandemického ochorenia 7 dní počas mesiaca. Viac ako 5 dní môže chýbať len kvôli  zdravotným dôvodom, pričom rodič musí doniesť do MŠ o tom potvrdenie od lekára. Lekár nemôže vystaviť potvrdenie pozadu.

        4.  V prípade že dieťa, ktoré absolvuje PPV nenavštevuje MŠ bez udania vážneho dôvodu, riaditeľka  je povinná oznámiť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a obci, v ktorej má dieťa trvalý pobyt  túto skutočnosť. Príslušný úrad bude takéto nedbanie riešiť uplatnením inštitútu osobitného príjemcu (rodičovi bude odobratý  príspevok na dieťa, a to po dobu troch mesiacoch).

        5.  Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, dieťa dostane na konci osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.

        6. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľka MŠ rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ na základe:

        - písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,

        - písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast (príloha č.7),

        - informovaného súhlasu zákonných zástupcov dieťaťa (príloha č.8).

        7.  Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni,
        v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

        8. Dieťaťu so zdravotným znevýhodnením, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa na základe písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného súhlasu zariadenia poradenstva a prevencie neposkytuje vzdelávanie v materskej škole do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo
        k oslobodeniu od povinnosti dochádzať do materskej školy.

        Článok 7
        Individuálne vzdelávanie

        1. O povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa môže zákonný zástupca dieťaťa písomne požiadať riaditeľku MŠ, do ktorej bolo dieťa prijaté na povinné predprimárne vzdelávanie.

        2. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľka v rámci rozhodovania o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy podľa osobitného predpisu. Individuálne vzdelávanie v materskej škole sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a

        a) jeho zdravotný stav mu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní
        v kmeňovej materskej škole alebo

        b) jeho zákonný zástupca o to požiada.

        3. Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a)  (z dôvodu dlhotrvajúceho nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa), prílohou
        k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast alebo odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie.  Toto individuálne vzdelávanie zabezpečuje materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne, pričom dieťa navštevuje priamo v domácnosti určená pedagogická zamestnankyňa.

        4. Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním podľa odseku 2 písm. b)  (kedy chce rodič dieťa vzdelávať doma) znáša zákonný zástupca, vyučujúcu osobu zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.

        5. Žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. b) musí obsahovať:

        a) meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,

        b) obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,

        c) dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,

        d) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie, a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov podľa odseku,

        e) ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.

        6.  Materská škola v spolupráci so zákonným zástupcom určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný v čase a rozsahu určenom materskou školou zabezpečiť účasť dieťaťa na povinnom predprimárnom vzdelávaní v MŠ v priebehu mesiaca marec, kedy  MŠ v tomto čase posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní obsah individuálneho vzdelávania (preskúšanie dieťaťa).

        7. Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. a), na konci polroka príslušného školského roka predloží riaditeľke písomnú správu o individuálnom vzdelávaní dieťaťa.

        8. Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) riaditeľka materskej školy zruší

        a) na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa,

        b) na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,

        c) na základe návrhu hlavného školského inšpektora alebo

        d) ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania.

        9. Riaditeľka MŠ rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy MŠ. Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok.

        10. Po ukončení individuálneho vzdelávania podľa odseku 8 dieťa nemožno opätovne individuálne vzdelávať podľa odseku 2 písm. b) školského zákona.

         

        Článok 8
        Úhrada poplatkov

        1.Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bolo vydaním písomného rozhodnutia prijaté do MŠ, je povinný mesačne najneskôr do 10. dňa aktuálneho mesiaca uhradiť sumu za pobyt dieťaťa v MŠ. Dodatkom č. 1 (z roku 2022) k  Všeobecne záväznému nariadeniu č.  1/2019 je stanovený príspevok  v hodnote 15€ (počas letných prázdnin 1€/deň). Platba sa prevádza   na určený účet. Ako variabilný symbol sa uvádza VS/dátum narodenia dieťaťa. Pri každom prevode v poznámke pre prijímateľa treba uviesť meno dieťaťa.

        2. Poplatok sa neuhrádza za dieťa:

        - ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,

        - ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke školy doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke hmotnej núdzi,

        - ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu.

        3.  Poplatok za pobyt dieťaťa v MŠ sa neuhrádza na základe rozhodnutia zriaďovateľa za dieťa, ktoré:

        - má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,

        - nedochádzalo do školy v čase školských prázdnin alebo prerušená prevádzka školy zapríčinená zriaďovateľom, alebo inými závažnými dôvodmi, rodič zaplatí iba pomernú časť poplatku.

        Článok 9
        Záverečné ustanovenia

        1.Riaditeľka MŠ zverejní internú smernicu o zásadách prijímania detí do materskej školy a poplatkoch na webovom sídle školy a na ústrednom informačnom paneli vo vstupných priestoroch školy.

        2. Táto interná smernica nadobúda účinnosť 26.04.2024

         

         

        V Hruštíne   26.04.2024                                                    Mgr. Očkajáková Marcela
                                                                                                  riaditeľka MŠ